Türkiye’de çayın başkenti Rize’de 1989 yılında dünyaya geldim.

2009 yılında Rize Üniversitesinin Çay Eksperliği bölümünden mezun olduktan sonra Karali Çay’ın paketleme fabrikasında Analiz Şefi (çay tadımcısı) olarak çalışma hayatına başladım.

2014 yılında DOĞUŞ ÇAY’ın Salarha çay fabrikasında Kalite Kontrol Birimine geçiş yaparak kariyer basamaklarını tırmanmaya başladım. Yeşil çay yaprağından başlayıp, tasnif kuru çay çıkışına kadar olan imalatın kalite kontrolünü yaparken aynı zamanda imalattan çıkan nevilerin “çay tadımcılığını” da yapmaktaydım.

2015 yılında geçtiğim ÇAYKUR’da, “Çay Eksperi” olarak kariyerime devam etmekteyim.

Rize’yi sevip değerlerine sahip çıkan bir Rize’li olarak Çay, benim için; her zaman bir içecekten, bir meslekten çok daha fazlası olmuştur.

2016 yılında Rize Ticaret Borsasında Belediye Yaz Şenlikleri kapsamında düzenlenen Türkiye Çay Şampiyonasında “Türkiye Çay Demleme ve Sunum” birincisi oldum.

Bu başarıdan aldığım enerji ile katıldığım “2016 Tea Master Cup Turkey” ’de ‘Preparation’ derecesini elde ederek yoluma devam ediyorum.

Artık daha fazlasını yapmak için sosyal sorumluluk hissediyordum. Festivaller, TV programları, radyo yayınları, gazeteler, dergiler ve çevremdeki insanlar, elimden geldiğince hepsine Türk Çay Kültürünü anlatmak, tanıtmak, en iyi çay nasıl demlenir, nelere dikkat edilmelidir, doğru teknikler nelerdir, çay bizim için sadece bir içecek midir?

Bu konularla artık her yerde olmaya başlamıştım.

2017 yılında Çin de düzenlenen Dünya Çay Formuna katıldım ve Çin’in Enshi bölgesinde düzenlenen Dünya Çay Şampiyonasının zamanı gelmişti. “Tea Master Cup İnternational” yarışmasında Türkiye’yi temsilen katıldım, Türk Çay Kültürünü uluslararası alanda tanıtmaktan büyük gurur duydum, duyacağım..

Türk çaylarından “Beyaz Çayla” yarışmaya katıldım ve sunum yaptım.

Çin’in çay geçmişini göze alırsak ve katılan ülkelerin donanımlı sunumlarını, Türk Çayını o atmosferde temsil etmek paha biçilemezdi.