Türkiye’de çayın başkenti Rize’de doğdum.

2009 yılında Rize Üniversitesinin Çay Eksperliği bölümünden mezun olduktan sonra Karali Çay’ın paketleme fabrikasında Analiz Şefi (çay tadımcısı) olarak çalışma hayatına başladım.

2014 yılında DOĞUŞ ÇAY’ın Salarha çay fabrikasında Kalite Kontrol Birimine geçiş yaparak kariyer basamaklarını tırmanmaya başladım. Yeşil çay yaprağından başlayıp, tasnif kuru çay çıkışına kadar olan imalatın kalite kontrolünü yaparken aynı zamanda imalattan çıkan nevilerin “çay tadımcılığını” da yapmaktaydım.

2015 yılında geçtiğim ÇAYKUR’da, “Çay Eksperi” olarak kariyerime devam ettim.

Rize’yi sevip değerlerine sahip çıkan bir Rize’li olarak Çay, benim için; her zaman bir içecekten, bir meslekten çok daha fazlası olmuştur.

2016 yılında Rize Ticaret Borsasında Belediye Yaz Şenlikleri kapsamında düzenlenen Türkiye Çay Şampiyonasında “Türkiye Çay Demleme ve Sunum” birincisi oldum.

Bu başarıdan aldığım enerji ile katıldığım “2016 Tea Master Cup Turkey” ’de ‘Preparation’ derecesini elde ederek yoluma devam ettim.

Artık daha fazlasını yapmak için sosyal sorumluluk hissediyordum. Festivaller, TV programları, radyo yayınları, gazeteler, dergiler ve çevremdeki insanlar, elimden geldiğince hepsine Türk Çay Kültürünü anlatmak, tanıtmak, en iyi çay nasıl demlenir, nelere dikkat edilmelidir, doğru teknikler nelerdir, çay bizim için sadece bir içecek midir?

Bu konularla artık her yerde olmaya başlamıştım.

2017 yılında Çin de düzenlenen Dünya Çay Formuna katıldım ve Çin’in Enshi bölgesinde düzenlenen Dünya Çay Şampiyonasının zamanı gelmişti. “Tea Master Cup İnternational” yarışmasında Türkiye’yi temsilen katıldım, Türk Çay Kültürünü uluslararası alanda tanıtmaktan büyük gurur duydum, duyacağım..

Türk çaylarından “Beyaz Çayla” yarışmaya katıldım ve sunum yaptım.

Çin’in çay geçmişini göze alırsak ve katılan ülkelerin donanımlı sunumlarını, Türk Çayını o atmosferde temsil etmek paha biçilemezdi.

Türkiye’ye döndüğümde artık, çay eksperliğinin yanında, yayınlar, belgeseller, yazılar, danışmanlık hizmetleri, çeşitli çay harmanları hepsi işimin bir parçası olmuştu. 

Eğitimimi de ihmal etmeyip 2019 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldum.

Lakin, eksikliğini hissettiğim bir şey vardı, “Çay Üretimi”.

 Çay üretimi hep ilgimi çekmiş ve en sevdiğim kısım olmuştur. Bu bilinçle el yapımı beyaz çay, yeşil çay ve siyah çay işlemeye başladım. Çok araştırdım, çok denedim, bölgemizdeki iklim şartlarında yetişen çay bitkisini en işlevsel, en kaliteli şekilde üretebilmeyi ilke edindim. 

Çay bitkisine zarar vermeden elle hasat edilen taze çay yapraklarını, büyük bir özen ve hassasiyetle işleyerek aynı zamanda da ürün yapısını ve fenolik madde bileşiklerini koruyarak en iyi çayları işleyebilmeyi çalıştım. 

Aynı iç güdüyü ve mesleki bilgiyi taşıyan arkadaşım Yasemin Yazıcı’ nın kurduğu Tea Chef markasını birlikte yürütme kararı alarak var gücümüzle çalışmak için kollarımızı sıvadık. Kendi işletmemizi kurup, markamız altında el yapımı beyaz çay, yeşil çay, siyah çay ve matcha çaylarımızın üretimini yapmaktayız.

Elle hasadın önemini biliyorduk ve yöremize tekrardan getirebilmek adına taze çay sürgülerine dikkat çektik, bir buçuk yaprak çay toplayıp işledik. Beyaz çayı üzerinde olan yüksek kaliteli çay yapraklarını elle toplayarak, el yapımı yeşil çay, siyah çay işledik, yerli matcha ürettik. Yurtiçi pazarı kadar yurtdışı pazarına da en iyi Türk Çaylarını tanıtmaya ve sunmaya devam ediyoruz.

2021 yılında Çaykur bünyesinde de el yapımı yüksek nitelikli çaylar üretimine başladık ve devam ediyoruz.

2023 yılında Rize’nin Çayeli ilçesinde ‘Çayınelinden Çay Atölyesi’ adında konsept mağazamızı açtık. Tüm çay ürünlerimizin satışının olduğu çay satış mağazamıza ek olarak kafe ve yöresel lezzetler hizmeti de vermekteyiz. Ee üretimi merak eden misafirlerimiz için butik üretim ve tadım workshoplarımız mevcuttur. Bekleriz 🙂

Türk çay tarihini bilmek, geliştirmek ve yenilikler kazandırmak biz gençlerin sorumlulukları olduğu bilincinden yola çıktık. Bu yolda çayı seven herkesle yürümeyi arzu ediyoruz. 

https://www.instagram.com/teachefofficial/

https://teachef.com.tr/

https://menum.co/cay-atolyesi