Yeşil Çay Nedir ?

Yeşil çayın bileşenlerinin içerisinde en önemlisi polifenollerdir. Fenolik madde; daha yaygın ismi ile bilinen polifenoller benzen halkası içeren maddelerdir. Aynı zamanda çay bitkisinde bulunan doğal bileşiklerdir. Vücutta hücresel aşınmayı önlemek adına çalışan antioksidanlar, polifenollerin bir parçasıdır.  Polifenoller, kateşin, gallik asit ve bunların türevlerinden oluşur. Tüm dünyada yeşil çayın sağlıklı bir içecek olarak tüketiminin yaygınlaşmasında en önemli pay polifenollere aittir. Başta Epigallocatechin-3-gallate olmak üzere yeşil çayda bulunan polifenollerin antioksidan özellik gösterdikleri ve kanserden koruyucu etki yaptıkları birçok bilimsel araştırmaya konu olmuştur. Ayrıca yeşil çay kateşinlerinin tümör oluşumunu önlediği, antibakteriyel ve antiviral etki gösterdiği klinik deneylerle belirlenmiştir. Obeziteyi engellediği konusunda yapılan çalışmalar, yeşil çayı her daim öne çıkarmıştır. Doğal antioksidan özelliği taşıyan polifenoller gıda, kozmetik ve ilaç endüstrisinde geniş ölçüde kullanılmaktadır.

İlaç sektörü demişken; Dünya da matcha olarak bilinen, yeşil çay pudrası Türkiye’de de üretilmeye başlanmıştır. Kozmetik ve gıda ürünlerinde kullandığımız yeşil çay pudrasını artık soğuk çaylarda da kullanmaktayız. Çok faydalı olan yeşil çay pudrası (matcha) gün geçtikçe kullanım alanını arttırmaktadır. En faydalı hali, çay olarak içmektir; özel kasesinde bambu fırçasıyla çırpılarak hazırlanır.

Faydaları saymakla bitmeyen yeşil çayı doğru demlemek, yapısını bozmamak, gerektiğinde içimini yumuşatmak çok önemlidir.

Yeşil çayı sevenler kadar maalesef sevmeyenleri de var. Sevmeyenler; ya iyi bir yeşil çaya denk gelmemiş ya da doğru demleme teknikleri uygulamamıştır. Muhakkak seveceğiniz bir yeşil çay vardır. Tanıyıp damak tadınıza göre yöntemler belirleyebilirseniz çok faydalı olan yeşil çayı sizde seveceksinizdir.

Gelelim yeşil çayı doğru demleme tekniklerine;

Kalitesinden ve damak tadımıza uygunluğundan emin olduğumuz bir yeşil çay elde etmelisiniz. (Büyük partiküllü yeşil çaylar daha naif işlem gördüğünden tercihen önerilir)

Yeşil çayda, demlik olarak en güzel sonuçlar demir döküm çaydanlık da alınır; hem çayın ısısını kendi bünyesinde koruyacaktır hem de daha aromatik ve lezzetli olmasını sağlayacaktır. Porselen, kil, cam demliklerde tercih edilebilir. (kil demlikler kullanıldıkça çaya kattığı lezzet de artmaktadır bu ince ayrım göz önünde bulundurulabilir)

Çay suyunun temiz, kireçsiz, saf olması en önemli unsurlardan olduğu artık biliniyor. Yeşil çay demlerken su sıcaklığının 80-85 C derecelerde olmasına dikkat edilmelidir.

250 ml sıcak suya  2 gr yeşil çay ekleyip 3-5 dakika arasında demlemeye bırakabilirsiniz.  Göz kararı demleme yapmak isteyenler; 1 fincan sıcak suya, yoğun tat seviyorsa 1 tatlı kaşığı, normal yumuşak içim seviyorsa 1 çay kaşığı yeşil çay ekleyip demleme yapılabilir.

Tabi dakika kullandığınız çaya göre değişir, bu yüzden 3 dakikadan sonra kontrollü demleme yapıp çayınızın dakikasını damak tadınıza göre ayarlamak size kalmış.

Türk yeşil çaylarında kateşinler 3 dk dan sonra açığa çıkar ve deme geçer, bu önemli ayrıntıyı göz önünde bulundurmak da fayda vardır. Dakikayı uzatırken çayın demi yoğunlaşıp damak tadınıza acı gelebilir bu ayrıntıda ise; koyduğunuz çay miktarının tam ölçü olmasına dikkat edip, demleme süresini geçirmemelisiniz.

Yeşil çayın kokusunu veya her tadımını sevmiyorsanız içine sevdiğiniz bitki veya çay karışımları koymanızda fayda vardır. Daha sağlıklı hale getirirken içimini de kolaylaştırıp daha çok sevebilirsiniz.

Demlerken bir tutam melisa katmanız kokulara iyi gelecektir.

Demleme sonrasında limon eklemeniz antioksidan miktarını arttıracaktır.

Yeşil çayınızı şekersiz içmeye gayret edin; gerekirse demlerken çubuk tarçın, portakal kabuğu, kakule kullanın. Hem aromatik hem de daha lezzetli olacaktır, faydalarına değinmiyorum bile…

Yine de şeker ihtiyacınızı karşılamıyorsa; demleme sonrasında süzdüğünüz yeşil çayı bal ile servis edebilirsiniz. İlle de şeker katacaksanız organik ve zararsız olan şeker otunu  (stevia) minimal ölçeklerde ekleyebilirsiniz. Bu kadar faydalı bir çayı şeker katıp içmemelisiniz.

Unutmayalım ki; yeşil çayı sevmek sizin elinizde, seveceğiniz yeşil çay harmanınızı hazırlamanın vakti geldi de geçiyor.

Afiyetler olsun…

                                                                                                                                       Aytül Turan